نقش نورپردازی در دکوراسیون داخلی

آیا خانه‌تان با وجود روشنائی‌های زیاد تاریک به نظر می‌رسد؟ آیا مشکل تأمین نور دارید یا نور طبیعی به اندازه کافی به خانه‌تان نمی‌رسد؟ حتما هنگام کار در منزل نیز چشم‌هایتان اذیت می‌شود. و مدام باید از آباژور و چراغ‌های مطالعه متعدد استفاده کنید. پس این مطلب را بخوانید تا راه حل مشکل‌تان را پیدا کنید.

نور مصنوعی جانشین آفتاب و نور طبیعی و از اجزاء اساسی معماری داخلی است. اما برای به حداکثر رساندن امکانات عملی و تزئینی نور، باید بررسی کنید که از نور چه توقعی دارید. اساسا نورپردازی کلی باید ایجاد امنیت کند. یعنی بتوانید به راحتی در روشنائی آن حرکت کنید بدون اینکه با وسایل اتاق برخورد داشته باشید. بعد از آن سلیقه خود و مقتضیات اتاق را بسنجید. شما می‌توانید با نورپردازی درست، فضای کار را روشن‌تر کرده و بر رنگ‌های موجود بیشتر تاکید کنید. به اتاق جذابیت و سرزندگی ببخشید، حال و هوای اتاق‌ها را عوض کنید. فضاهای نامنظم را جمع و جور و اتاق‌های کوچک را جادار و وسیع جلوه دهید.

انواع نورپردازی

نورپردازی داخلی سه نوع دارد:

۱نورپردازی کلی.

۲روشنایی محیط کار.

۳نور تأکیدی (متمرکز).

۱- نورپردازی کلی: نورپردازی غیرمستقیم است که چشم را نمی‌زند و از دیواره‌ها و سقف می‌تابد تا نور آرام‌بخشی خلق کند. نورپردازی کلی باید به همه‌جا یکسان بتابد. یعنی نباید نقاطی از اتاق بیش‌ازحد بدرخشد و نقاطی در سایه فرو رود. منابع روشنایی کلی مانند چراغ‌های توکار و چراغ‌های ریل دار باید متناسب و منعطف با نیاز فضا تعبیه شود. برای نمونه می‌توانید با نصب کلید دیمر، به‌سادگی اتاق ناهارخوری را برای مهمانی‌ها لذت‌بخش‌تر کنید.

۲- نورپردازی محیط کار: نوری که برای فعالیت‌های ویژه مانند نوشتن، خواندن، ‌آشپزی، کار با کامپیوتر، ‌آرایش لازم است. این روشنایی مخصوص محیط کار است. سایه نمی‌اندازد و چشم را خسته نمی‌کند. از وسایلی مانند چراغ مطالعه، ‌چراغ پاتختی یا چراغ‌های ویژه میز آشپزخانه تأمین می‌شود.

۳- نور تأکیدی: این نور فقط جنبه تزئینی دارد. در طراحی خلاق از منابع نوری مختلف استفاده میشود. ازجمله چراغ‌های پایه‌دار بالاتاب، ‌چراغ‌های دیواری و چراغ‌های لکه افکن (دارای منبع نور بزرگ‌تر از نور نقطه‌ای). این روشنایی را برای تأکید بر وجوه جذاب اتاق ازجمله آثار هنری، مجموعه‌های نفیس یا عناصر معماری به کار می‌گیرند. قبل از خرید چراغهای گران، تنظیم نور اتاق‌هایتان را با چراغ‌های ارزانی که به لبه میز وصل می‌شوند و لامپ‌های رنگی با وات‌های مختلف بررسی کنید.

روشنایی درست

شرط اول موفقیت در نورپردازی اتاق‌های خانه هماهنگ کردن چراغ‌ها با نقشی است که بر عهده دارند. تأمین منبع نور برای ایجاد فضای جذاب، امن و راحت در اولویت بعدی قرار دارد.
نورپردازی کلی برای اتاق‌ها باید چندمنظوره باشد. منابع نور باید انواع روشنایی از نور ملایم برای استراحت و آرامش تا نور درخشان برای نظافت را تأمین کند. منابع نوری همچنین باید مجهز به یک کلید دیمر باشد تا بتوان میزان نور هر منبع را تنظیم کرد. اتاقی که به بیش از یک نفر تعلق دارد باید برای هر فعالیتی منبع نور جداگانه‌ای داشته باشد. مانند چراغ پاتختی یا چراغ ریل دار متحرک در بالای تخت خواب. برای اتاق کودک چراغ سقفی یا چراغ دیواری مناسب‌تر از چراغ‌هایی است که قابل‌حمل و شکستنی هستند.

نشیمن

اتاق نشیمن و پذیرائی به دلیل اینکه محل چندین فعالیت مختلف است چند نوع منبع نور نیز لازم دارند. روشنایی عمومی و ملایم اتاق نشیمن از منابع غیرمستقیم تأمین میشود. ازجمله چراغ‌های آبشاری،‌ چراغ‌های بالاتاب، چراغ‌های معمولی، چراغ‌های توکار و مخفی بالای دیوار و زیر سقف کاذب. این چراغها می‌تواند پشت چوب‌پرده، ‌فضاهای استراحت، گفت‌وگو، مهمانی و تلویزیون را روشن کند.

نور تأکیدی در اتاق پذیرائی می‌تواند یکی از عناصر مهم طراحی در این فضای خاص باشد. بنابراین چراغ‌های پائین‌تاب، موضعی، رومیزی و پایه‌دار، نور مستقیم و مناسب برای مطالعه ایجاد می‌کنند.

به نقطه‌ای که مبلمان چیده شده، سراسر دیوار مجاور را که یک اثر هنری بر آن آویخته‌اید از نور خالص و ملایم بپوشانید. یا نور را روی یک جزء مبلمان که از اهمیت خاصی برخوردار است (مثلاً یک گنجه بزرگ) متمرکز کنید.
برای نور تاباندن بر مجموعه اشیاء نفیس، ‌چراغ‌های لکه افکن ساده و متحرک به کار ببرید. در زاویه‌ای که نور آرایی آن دشوار است، در پشت یک گیاه گلدانی چراغ بالاتاب بگذارید. دقت کنید نوری که برای تأکید بر اشیاء اختصاص یافته باید دست‌کم سه برابر روشن‌تر از نور عمومی فضا باشد.

اتاق غذاخوری

برای اتاق غذاخوری منبع نور قابل تنظیم مناسب است. آویختن همان لوستر همیشگی ممکن است ظاهری خوش‌ترکیب به فضا بدهد. ولی روشنایی لوستر برای این فضا زیاد است. مگر آنکه به کمک کلید دیمر، میزان روشنایی آن را تنظیم کنید.

نصب لوستر کمی دورتر از مرکز فضای ناهارخوری یا بالای گنجه باعث می‌شود اتاق بزرگ‌تر به نظر برسد.
برای تکمیل این روشنایی عمومی از چراغ‌های مخفی در بالای دیوار، پشت چوب‌پرده و چراغ‌های توکار استفاده کنید. در بالای بوفه چراغ‌های لکه افکن نصب کنید. با همان روش نورپردازی اتاق نشیمن، بر مجموعه ظروف شیشه‌ای یا آثار هنری در اتاق غذاخوری نور چشمگیر بتابانید.

نورپردازی این اتاق خانوادگی، باید مانند اتاق پذیرائی باشد. علاوه بر این باید بر فضای فعالیت‌های خاص این اتاق ازجمله فضای سرگرمی یا میزتحریر تأکید بیشتری شود. اگر در این اتاق کامپیوتر وجود دارد باید برای جلوگیری از انعکاس نور، چراغ را از سقف آویخته و لامپ آن را با حباب مات بپوشانید.

حمام

نورپردازی حمام باید با رعایت مسائل ایمنی و رفع تاریکی و سایه باشد. این کار با نصب چراغ آرایش در دو سوی آینه تأمین می‌شود.

آشپزخانه

آشپزخانه نیازمند منابع نوری گوناگونی است که در فواصل مختلف از زمین قرارگرفته باشند. همیشه با منابع نور عمومی آشپزخانه که چراغ سقفی، چراغ ریل دار و چراغ فنر‌دار آویزان ازجمله آن‌هاست باید منابعی را هم برای کارهای خاص در نظر گرفت. مثلاً نور مخصوص کار باید به‌گونه‌ای نصب شود که سطح میز و اجاق را به‌خوبی روشن کند.

ورودی خانه

نورپردازی ورودی و سرسرا در درجه اول با هدف ایجاد ایمنی و آرامش طراحی می‌شود. البته در مراحل بعدی به ایجاد جلوه‌ای بهتر نیز فکر کنید. نصب ۳ یا ۴ چراغ دیواری زیبا روی دیوار راه‌پله معقول‌تر از آویختن چراغی در پاگرد است. زیرا هم به‌راحتی نمی‌توان به آن دسترسی داشت و هم تمیز کردنش دشوار است. شما همچنین می‌توانید سرسرای منزل خود را به‌صورت نمایشگاه تابلو درآورید. با چراغ‌های موضعی نه‌فقط جلوه هر تابلو را بیشتر نشان دهید، بلکه نور کلی سرسرا هم به این طریق تأمین کنید.

1 پاسخ

دیدگاه ها غیر فعال است.