معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون، شباهت‌ها و تفاوت‌ها

سه عبارت «معماری داخلی»، «طراحی داخلی» و «دکوراسیون داخلی» معمولاً (به‌غلط) مورداستفاده قرار می‌گیرند. اگرچه هر سه، بخش‌های مشترکی باهم دارند. هدف همه‌ی آن‌ها بهبود کیفیت زندگی از طریق بهبود فضاست، اما مترادف یکدیگر نیستند.

در لغتنامه‌ی وبستر، طراحی داخلی چنین تعریف شده است: «هنر یا عمل برنامه‌ریزی و نظارت بر طراحی و اجرای معماری داخلی و مبلمان». در مورد واژه دکوراسیون داخلی می‌گوید، «طراحی داخلی را مشاهده کنید». تعجبی ندارد که بسیاری از مردم به اشتباه بیافتند. تعاریف نسبتاً کوتاه اما جامعی در مورد سه موضوع فوق ارائه گشته که نمایانگر تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌هاست.

معماری داخلی

معماری در مقیاس‌های بزرگ شهری کاربرد دارد. اما تخصص معماری داخلی در مقیاس انسانی و در ارتباط با فضاهای عمومی و شخصی ست. در حقیقت تجلی ارتباط انسان با جهان بیرونی ست. معماران داخلی، علاوه برداشتن دانش کافی درزمینهٔ ی معماری، به توسعه و بهبود حس دریافتی از فضای معمارانه می‌پردازند. این کار به‌گونه‌ای است که حس تعلق و یکپارچگی را در فضا به وجود آورند. به‌عبارت‌دیگر، به معماری فضا ازنقطه‌نظر ساکنان یا استفاده‌کنندگان آن می‌پردازند.

معماری داخلی همان‌قدر که با هنر و فلسفه و روانشناسی سروکار دارد، با معماری و طراحی نیز در ارتباط است. یک کارشناس معماری داخلی بر جنبه‌های فرهنگی، صنعتی، اقتصادی و بومی فضاهای معماری تمرکز دارد. یک طراحی خلاق و مفهومی منوط به شناخت کامل ساختار ساختمان و کاربردهای ارتباطی آن است.
مباحث تخصصی مرتبط با معماری داخلی مباحث مختلفی را شامل میشود. مواردی چون روانشناسی رفتار، ساختارها و خدمات، مصالح ساختمانی، ارگونومی، ساخت ماکت، طراحی کامپیوتری، شناخت عملکرد و صنعت ساختمان‌سازی.

طراحی داخلی

جامعه طراحان داخلی امریکا (ASID) طراح داخلی را چنین تعریف می‌کند: «متخصصی برای طراحی فضاهای داخلی، با عملکرد و کارایی بالا که تخصص خود را از طریق آموزش‌های رسمی کسب کرده است. »
یک طراح حرفه‌ای می‌تواند با مطالعه، تحقیق و ارائه‌ی راه‌حل‌های خلاقانه، محیطی امن، سالم و راحت را ایجاد نماید.
مهم‌ترین بخش حرفه‌ی یک طراح داخلی، داشتن هنر و علم درک رفتار مردم است. درکی به‌منظور ایجاد فضاهای کاربردی خلاقانه درون ساختارها که معماران داخلی طراحی کرده‌اند.

مسئولیت طراحان داخلی شامل وظایف متنوعی ست. ازجمله سازمان‌دهی فضا با توجه به عملکرد آن، اطمینان از تطابق طرح‌ها و مسائل ایمنی و طراحی مناسب در مورد انتقال صدا. یک طراح داخلی همچنین مسئول انتخاب و چیدمان لوازم منزل و مبلمان، رنگ، نور و موارد مرتبط نیز هست. توجه داشته باشید که این تنها یکی از مسئولیت‌های یک طراح داخلی ست. در حقیقت طراحی داخلی بخشی بین معماری داخلی و دکوراتوری است. بدون غالب بودن یکی بر دیگری. درواقع طراحی داخلی به‌نوعی با معماری داخلی سروکار دارد و بی‌ارتباط با عناصر دکوراتیو نیست.

طراحان داخلی در فضاهای متفاوت و متنوعی به طراحی می‌پردازند. برخی ترجیح می‌دهند در بخش طراحی و چیدمان داخلی منازل فعالیت کنند. درحالی‌که عده‌ای به فعالیت در بخش‌های تجاری، مسکونی و شرکت‌های معماری به فعالیت می‌پردازند. گروهی دیگر از طراحان داخلی، به سبب نوع دانش خود، در بخش‌های خاص‌تری فعالیت می‌کنند. این قسمت شامل طراحی بخش مراقبت‌های بهداشتی، رستوران، ساختارهای جدید منازل، آشپزخانه، حمام و دفتر کار می‌باشد.

دکوراسیون داخلی

دکوراتورها کسانی هستند که تنها با سطح ظاهری فضا – مانند رنگ، پارچه، مبلمان، نورپردازی – سروکار دارد. ممکن است بگویید طراحان داخلی نیز همین کار را انجام می‌دادند. بله درست است، اما یک طراح داخلی معمولاً مسائل مهم دیگری را نیز در ذهن دارد.

برای مثال، زمانی که نوبت به انتخاب کف‌پوش، یک دکوراتور تنها مسئول انتخاب نوع، رنگ، بافت و الگوی کف‌پوش است. این در حالی ست که طراح داخلی، با توجه به ضوابط و قوانین موجود، به بررسی موارد دیگر میپردازد. مواردی مثل کاربرد، انتقال صدا، اشتعال‌پذیری، خروج گاز، الزامات الکتریسیته ساکن و… .
اغلب دکوراتورها دوره‌هایی تخصصی را گذرانده‌اند و آموزش‌دیده‌اند. هرچند دکوراتورهایی هستند که خودآموخته هستند و آموزش رسمی طراحی ندیده‌اند.

در بیشتر موارد دکوراتورها در بخش‌های مسکونی فعالیت می‌کنند. بدین معنا که تزئین خانه‌ها را به عهده دارند. معماران داخلی، طراحان داخلی و دکوراتورها همگی از دانش، تجربه و مهارت زیادی برخوردارند. بسیار واضح است که علیرغم اشتراکات بسیار، این سه رشته مترادف یکدیگر نیستند. هریک در حوزه‌های متفاوتی فعالیت می‌کنند که انتخاب درست آن‌ها برای تکمیل پروژه از اهمیت بالایی برخوردار است.

2 پاسخ

دیدگاه ها غیر فعال است.