لکه بری و شست و شوی کاغذدیواری

بسته به نوع، جنس و چسب مورد استفاده در کاغذدیواری، روش‌های متفاوتی برای شست و شوی کاغذدیواری پیشنهاد می‌شود. با توجه به این موارد می‌توان عمر کاغذدیواری را افزایش داده و هزینه تعویض کاغذدیواری را رفع کرد. براى اطلاع بیشتر در مورد نحوه صحیح انتخاب کاغذدیواری‌ها، مراقبت و تمیز کردن آن‌ها با ما همراه باشید.

برای تمیز کردن کاغذدیواری‌های نازک استفاده از آب گرم تمیز بدون صابون، توصیه می‌شود.

پیش از هر چیز به چند نکته‌ی اساسی در مورد کاغذدیواری‌ها توجه کنید:

  • لکه‌ها را باید زودبه‌زود از روی کاغذدیواری پاک کنید چراکه ممکن است لکه پایدار شود. خاک روى کاغذدیواری را  زود تمیز کنید. چرا که ممکن است آن را بد رنگ کند و به‌مرور زمان از جلا بیاندازد.
  • کاغذدیواری را از پایین به بالا تمیز کنید. برای کاغذهای نازک استفاده از آب گرم تمیز بدون صابون، توصیه می‌شود. برای کاغذهای قابل شست‌ و شوی ضخیم‌تر، از محلول آب و مایع ظرف‌شویی استفاده کنید.
  • معمولاً لکه‌ها با آب ولرم و مایع ظرف‌شویی ملایم از بین می‌رود. سپس با آب پاکیزه آن را بشویید و با یک حوله آبگیر آن را خشک کنید. برای لکه‌هاى که عمیق‌تر است شما باید از پاک‌کننده‌های قوی‌تر استفاده کنید. حتماً بعد از ماده پاک‌کننده شیمیایى از آب براى شست‌وشو استفاده کنید.
Cleaning wallpaper tips

حتماً بعد از ماده پاک‌کننده شیمیایى از آب براى شست‌وشو استفاده کنید.

از سیم‌های فلزی و اسکاچ‌های زبر و پودر‌ها و حلال‌هاى قوى مثل استون براى تمیز کردن کاغذدیواری استفاده نکنید. این ابزار به کاغذدیواری صدمه وارد می‌کند. پاک کردن لکه را تا جایی انجام دهید که آب به پشت کاغذ نفوذ نکرده و موجب بلند شدنش نشود. مخصوصاً در محل قرار گرفتن رول‌های کاغذدیواری دقت بیشتری داشته باشید. زیرا در این نقاط که محل اتصال رول‌ها می‌باشد، احتمال نفوذ آب بیشتر خواهد بود.

برای پاک کردن لکه مداد رنگی از روی کاغذدیواری، از یکپارچه آغشته به مایع پاک‌کننده استفاده کنید.

  • در صورت چکیدن شمع روی کاغذدیواری، ابتدا شمع را با دقت فراوان و با نوک کارد از روی دیوار بکنید. سپس با مدادپاک‌کن بقیه آن را خوب تمیز کنید.
  • برای پاک کردن لکه‌های مداد رنگی، از یکپارچه آغشته به مایع پاک‌کننده استفاده کنید. خواهید دید که لکه به‌آرامی تمیز می‌شود. در صورت پررنگ بودن لکه‌ها می‌توانید با استفاده از یک مسواک و کمی خمیردندان آن را تمیز کنید.
  • سعی کنید تا حد امکان بر روی کاغذدیواری‌ها  لکه‌ای ایجاد نشود. زیرا نمی‌توانید لکه ایجادشده را به‌طور کامل از بین ببرید. با استفاده از یک گوش پاک‌کن تا حد امکان ذرات مواد قرارگرفته بر روی کاغذ را از روی آن بردارید. سپس توسط یک دستمال تمیز و خشک، لکه را پاک نمایید.

کاغذدیواری را با استفاده از آب گرم، مایع ظرف‌شویی و اسفنج نرم بشویید. هرگز از ابزار ساینده استفاده نکنید.

  • درصورتی‌که بر روی کاغذدیواری لکه جوهری ایجاد شود با استفاده از گچ خیاطی، لکه موردنظر را جذب کنید. سپس به کمک مسواک و یا برس آن را پاک‌ کنید. این کار باید در کمال دقت انجام شود و مراقب باشید تا لکه جوهر پخش نشود.
  • کاربرد کاغذدیواری‌های مدرن در خانه بسیار است. نوع آکریلیک یا ونیلی که غالباً خاصیت شست‌وشو دارند را با استفاده از آب گرم، صابون و اسفنج نرم بشویید. هرگز از ابزار ساینده استفاده نکنید.
  • درصورتی‌که با روش‌های ارائه‌شده اثر لکه به‌طور کامل پاک نشد دست از شستشوی آن بردارید. سایش بیش‌ازحد سطح کاغذدیواری می‌تواند به آن آسیب رسانده اثری بدتر از لکه بر جای بگذارد.

پاک کردن لکه‌ها از روی کاغذدیواری‌های غیرقابل شست‌وشو

معمولاً لکه‌های این نوع از کاغذهای دیواری را نمی‌توان به‌طور کامل از بین برد. توصیه می‌شود با استفاده از یک گوش پاک‌کن تا حد امکان ذرات را از روی کاغذ بردارید. سپس توسط یک دستمال تمیز و خشک لکه را پاک نمایید. این کار را تا جایی ادامه دهید که با هر بار تعویض دستمال و لکه‌گیری٬ شاهد کاهش اثر لکه باشید.

3 پاسخ

دیدگاه ها غیر فعال است.